Na co postawić – okna drewniane czy PVC?

Dodano: 2021-08-05

Zarówno inwestorzy, jak i właściciele prywatnych nieruchomości często stają przed dylematem, jakie okna wybrać do swoich obiektów. Na rynku królują okna PVC oraz okna drewniane. Oba rozwiązania nie mają sobie równych pod względem szczelności termicznej i akustycznej, trwałości i estetyki. Czym zatem należy się kierować, podejmując decyzję odnośnie do rodzaju okien?

Okna drewniane i PVC – podobieństwa i różnice 

Drewno to surowiec w 100% naturalny. Plastik PVC natomiast wytwarzany jest sztucznie w zaawansowanym technologicznie procesie produkcyjnym. Oba materiały świetnie sprawdzają się jako tworzywo do produkcji okien. Jakie okna zatem lepiej wybrać? Plastikowe czy drewniane? To zależy. Okna drewniane są z reguły droższe, ale też dużo ładniejsze niż okna plastikowe. W Polsce stanowią oznakę luksusu, szczególnie jeśli zrobione są z drewna dębowego czy świerkowego. Parametrami nie różnią się jednak znacznie od nowoczesnych okien PVC. Trwałość jednych i drugich określa się na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. W przypadku okien drewnianych trzeba jednak zapewnić im odpowiednią konserwację i co kilka lat nałożyć na nie nową warstwę lakieru. Okna PCV i okna drewniane charakteryzują się podobnym poziomem szczelności. Oba materiały są także ekologiczne. Nowoczesna technologia pozwala na produkcję plastiku PVC, który można poddać procesom recyklingu.

Trudno jest zatem jednoznacznie stwierdzić, które okna są lepsze. Drewniane sprawdzą się lepiej przy dużych przeszkleniach lub gdy zachodzi potrzeba wstawienia okien o niestandardowych kształtach, np. owalnych bądź trójkątnych. Plastikowe z kolei są bardziej odporne na wilgoć niż okna drewniane, dlatego znacznie dłużej posłużą w obiektach zlokalizowanych na terenach o dużej wilgotności powietrza. W nieruchomościach usytuowanych na obszarze permanentnego nasłonecznienia i gorącego klimatu bezpieczniej będzie zamontować okna drewniane. Plastik może bowiem zniekształcać się pod wpływem wysokich temperatur, przez co mogą występować problemy z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł okiennych. Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe mają swoje wady i zalety. Wyboru należy dokonać w oparciu o własne preferencje i potrzeby danego obiektu.