Szprosy do okien PCV i Aluminiowych

Aby podkreślić charakter okien, elewacji lub wręcz całego budynku proponujemy Państwu okna PCV oraz okna aluminiowe ze szprosami. Szczególnie dotyczy to budynków starszych, bądź stylizowanych. Wynika to z faktu, iż dawniej skrzydła okien były dzielone na mniejsze ze względów konstrukcyjnych. Dlatego do takich właśnie domów pasują okna mniejsze, drobniej dzielone szprosami. Natomiast do wnętrz nowoczesnych bardziej pasują większe przeszklenia ewentualnie dobrze zharmonizowane szprosy modelowe. Z zastosowaniem szprosów, szczególnie szerokich konstrukcyjnych lub naklejanych należy być ostrożnym, gdyż po pierwsze ograniczają ilość światła przenikającego do wnętrza, po wtóre wpływają na izolacyjność cieplną, wreszcie są pewnym utrudnieniem przy myciu szyb.


Rozróżniamy następujące rodzaje szprosów:

SZPROSY KONSTRUKCYJNE

Szprosy konstrukcyjne są częścią ramy okiennej i dzielą szybę na mniejsze tafle. Ich wykończenie jest identyczne jak ram okiennych. W naszych oknach stosujemy standardowo poprzeczki i słupki o szer. 91 mm (częstym przykładem jest tzw. krzyżak – czyli okno z podziałem na 4 szyby w 1, 2 lub 4 skrzydłach). W przypadku zbicia szyby, wymienia się tylko tą uszkodzoną, a nie całą taflę jak w pozostałych przypadkach.

SZPROSY MIĘDZYSZYBOWE

Szprosy międzyszybowe to listwy z aluminium lub PCV umieszczone w przestrzeni między szybami zespolonymi. Mogą mieć kolor ramy okiennej, złoty bądź srebrny. Mają szerokość 8, 18, 26 lub 45 mm. Są rozwiązaniem najbardziej komfortowym przy myciu okna.

SZPROSY WIEDEŃSKIE

Szprosy wiedeńskie są naklejane na powierzchnię szyby. W naszych oknach są z PCV, a ich krawędzie są wykończone uszczelką. Wewnątrz pakietu szybowego znajduje się ramka dystansowa, która imituje podział jak w szprosach konstrukcyjnych. Dostępna szerokość: 25 lub 37 mm. Podobnym rozwiązaniem do szprosów wiedeńskich są szprosy weneckie (naklejane na szybę, jednak bez uszczelki, a w pakiecie szybowym nie ma ramki dystansowej.