Szprosy do okien PVC i aluminiowych

Szprosy do okien
Aby podkreślić charakter okien, elewacji lub wręcz całego domu, proponujemy Ci okna PVC oraz okna aluminiowe ze szprosami, inaczej nazywanymi również szczeblinami. Szprosy to listwy, które dzielą szybę na mniejsze części, dodając całemu oknu zupełnie nowego charakteru i estetyki. Wyróżniamy szprosy:
• międzyszybowe,
• konstrukcyjne,
• naklejane (wiedeńskie).

Szczebliny rewelacyjnie prezentują się szczególnie w starszych bądź stylizowanych budynkach zarówno z oknami aluminiowymi, jak i PVC (plastikowymi). Dawniej skrzydła okien były bowiem dzielone na mniejsze części ze względów konstrukcyjnych. W związku z tym w tego typu domach mniejsze okna dzielone szprosami sprawdzą się doskonale. Do nowoczesnych wnętrz natomiast bardziej pasują większe przeszklenia, okna bez dzielących je listew lub ewentualnie z dobrze zharmonizowanymi szprosami modelowymi.

Wady i zalety stosowania szprosów

Stosując szprosy, szczególnie modele szerokie konstrukcyjne lub naklejane, warto zachować ostrożność. Ograniczają one bowiem ilość światła wpadającego do wnętrza, co dla osób ceniących sobie jasne przestrzenie może okazać się niekomfortowe, a także mogą wpływać na izolacyjność cieplną. Warto również wiedzieć, że szprosy mogą stanowić pewne utrudnienie podczas mycia szyb, gdyż są na nich dodatkowym, wystającym elementem i mogą zbierać brud w szczelinach.

Niepodważalną zaletą szprosów okiennych jest jednak ich ponadczasowa estetyka. Możesz je spotkać zarówno w budynkach utrzymanych w klasycznym czy dworkowym stylu, jak i nowoczesnych domach. Co więcej, są one dostępne w wielu wersjach kolorystycznych oraz wykończeniowych. Dzięki temu z łatwością dopasujesz je do swojego domu i jego pozostałych elementów, tworząc harmonijną, dopracowaną kompozycję. Jeśli nie jesteś pewien, czy rozwiązanie to sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Rozróżniamy następujące rodzaje szprosów:

SZPROSY KONSTRUKCYJNE

 Szprosy konstrukcyjne

Szprosy konstrukcyjne są częścią ramy okiennej i dzielą szybę na mniejsze tafle. Ich wykończenie jest identyczne jak ram okiennych. W naszych oknach stosujemy standardowo poprzeczki i słupki o szer. 91 mm (częstym przykładem jest tzw. krzyżak – czyli okno z podziałem na 4 szyby w 1, 2 lub 4 skrzydłach). W przypadku zbicia szyby, wymienia się tylko tą uszkodzoną, a nie całą taflę jak w pozostałych przypadkach.

SZPROSY MIĘDZYSZYBOWE

Szprosy międzyszybowe

Szprosy międzyszybowe to listwy z aluminium lub PVC umieszczone w przestrzeni między szybami zespolonymi. Mogą mieć kolor ramy okiennej, złoty bądź srebrny. Mają szerokość 8, 18, 26 lub 45 mm. Są rozwiązaniem najbardziej komfortowym przy myciu okna.

SZPROSY WIEDEŃSKIE

Szprosy wiedeńskie

Szprosy wiedeńskie są naklejane na powierzchnię szyby. W naszych oknach są z PVC, a ich krawędzie są wykończone uszczelką. Wewnątrz pakietu szybowego znajduje się ramka dystansowa, która imituje podział jak w szprosach konstrukcyjnych. Dostępna szerokość: 25 lub 37 mm. Podobnym rozwiązaniem do szprosów wiedeńskich są szprosy weneckie (naklejane na szybę, jednak bez uszczelki, a w pakiecie szybowym nie ma ramki dystansowej.