Jakie są standardowe wymiary okien?

Dodano: 2022-09-26

Budując nowy dom, warto dokładnie przemyśleć rozmiar montowanych w nim okien. Od nich zależy między innymi ilość światła dziennego wpadającego do wnętrza, a także estetyka panująca w pomieszczeniach. Coraz więcej osób decyduje się obecnie na wielkogabarytowe przeszklenia, które rewelacyjnie prezentują się w nowoczesnym budownictwie. Jakie są jednak standardowe wymiary okien? Sprawdźmy w artykule!

Standardowe wymiary okien

Choć nie ma oficjalnych norm, które określają standardowy wymiar okien, producenci stolarki oferują z reguły podobne wielkości w przypadku typowych modeli. Warto przy tym podkreślić, że większość firm zapewnia możliwość stworzenia stolarki również o nietypowych wymiarach – produkowanej na specjalne zamówienie. Wiele osób jednak wybiera spośród tradycyjnych rozmiarów okien, które mogą wynosić np.:

Co istotne, okna mogą być jedno- lub dwudzielne. Oczywiście możesz też wybrać okna balkonowe spośród standardowych wymiarów, które będą odpowiednio wyższe.

Jakie okna wybrać?

Wybór okien jest kwestią bardzo indywidualną, na którą wpływa wiele czynników. Rozmiar stolarki idzie przede wszystkim w parze z jego ceną, a zasada jest bardzo prosta – im większe przeszklenie, tym wyższą kwotę będziesz musiał zapłacić. Nie ma jednak wyszczególnionych reguł, którymi powinieneś się kierować, poza jedną.

Według prawa budowlanego stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić przynajmniej 1:8. Dotyczy to oczywiście pomieszczeń, które są przeznaczone do pobytu w nich osób na co dzień. Kwestia estetyki i ilości wpadającego światła dziennego natomiast pozostają wyłącznie w gestii inwestorów, ich preferencji oraz możliwości finansowych.