Jak wygląda montaż okien PVC?

Dodano: 2021-10-06

Ciepły montaż okien PVC musi być wykonany precyzyjnie i z dbałością o każdy szczegół. Tylko poprawnie zamontowane okna zagwarantują całkowitą szczelność, a także będą się dobrze i bezawaryjnie sprawować przez wiele lat. Aby dobrze wykonać to zadanie, niezbędne jest zatrudnienie fachowców posiadających odpowiednią wiedzę, doświadczenie, kwalifikacje i umiejętności. Poprawnie zamocowane okno musi być stabilne, szczelne i odporne na działanie sił dynamicznych spowodowanych np. naporem wiatru i codzienną eksploatacją (otwieranie i zamykanie okna). Pamiętaj, że tylko profesjonalny ciepły montaż okien PVC gwarantuje ich trwałość na długie lata!

Ciepły montaż okien PVC krok po kroku:

 1. Oczyszczenie otworu okiennego z kurzu i substancji oleistych.
 2. Wyznaczenie na profilu okna miejsc zamocowań.
 3. Instalacja zamocowań.
 4. Poziomowanie i ustalenie szczelin przy użyciu klinów dystansowych.
 5. Rozstawienie klocków podporowych tak, aby na całym obwodzie uzyskać szczelinę montażową o takiej samej szerokości (od 1,5 do 2 cm).
 6. Przytwierdzenie ramy okna do muru – musi być ona umieszczona w otworze razem z listwą transportowo-montażową lub ciepłym parapetem.
 7. Przygotowanie otworów pod kołki.
 8. Montaż ciepłego parapetu (takie rozwiązanie jest opcjonalne, zamiast niego można użyć zwykłej listwy montażowej – montaż dalej będzie ciepły, ale bez dodatkowej listwy transportowo-montażowej, która jest wyższa i na którą nie zawsze przewidziane jest miejsce w otworze okiennym).
 9. Osadzenie wybranego okna na ciepłym parapecie.
 10. Przyklejenie taśmy wewnętrznej do profilu okna.
 11. Zaizolowanie termiczne i akustyczne okna poprzez zastosowanie piany uszczelniającej – przed wypuszczeniem piany trzeba zwilżyć szczelinę wodą, a żeby piana nie spływała, należy aplikować ją od dołu do góry.
 12. Kiedy piana uszczelniająca stwardnieje, należy odciąć jej nadmiar.
 13. Zabezpieczenie pianki montażowej od wewnątrz przed przenikaniem pary wodnej i wilgoci z wnętrz domu przez przyklejenie paroszczelnej taśmy wewnętrznej do muru.
 14. Zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz do środka budynku przez przyklejenie paroprzepuszczalnej taśmy zewnętrznej do muru.
 15. Zerwanie folii ochronnej z profilów.
 16. Dokładne oczyszczenie odkurzaczem wszystkich zakamarków w profilach okna.
 17. Umycie profili okna.