Funkcje rolet zewnętrznych

Dodano: 2022-08-23

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie często stosowane w obiektach użyteczności publicznej, domach prywatnych i mieszkaniach w blokach. Ogromny wybór modeli umożliwia dostosowanie ich do konkretnego rodzaju budownictwa, a także indywidualnych preferencji. Co istotne, rolety zewnętrzne spełniają zarówno estetyczną, jak i praktyczną funkcję. W jaki sposób są więc one wykorzystywane? Sprawdźmy w artykule!

Ochrona przed światłem słonecznym

Podstawową funkcją, jaką pełnią rolety zewnętrzne, jest oczywiście ochrona przed światłem słonecznym. Całkowicie opuszczone pozwalają w pełni zaciemnić pomieszczenie, zapewniając komfortowe, niczym niezakłócone warunki do snu w nocy oraz chronią przed wścibskimi spojrzeniami osób z zewnątrz.

W ciągu dnia natomiast umożliwiają łatwe sterowanie ilością światła wpadającego do wnętrza. Świetnie sprawdzają się szczególnie latem, gdy upały dają się we znaki. Dzięki roletom zewnętrznym zachowasz w pomieszczeniach przyjemniejszą temperaturę i nie będziesz musiał tak często korzystać z klimatyzacji.

Izolacja od zimna i hałasu

Ochrona przed światłem i ciepłem to jednak nie wszystko! Rolety zewnętrzne są niezwykle praktyczne przez cały rok, a więc również podczas chłodniejszych miesięcy. Zasłonięte doskonale izolują zimno, dzięki czemu możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i efektywnie zachować optymalny komfort termiczny we wnętrzu. Ponadto świetnie blokują hałasy dochodzące z ruchliwej ulicy na zewnątrz czy placu zabaw znajdującego się tuż pod oknem. Dzięki temu umożliwią Ci odpoczynek lub pracę w domu w całkowitej ciszy i spokoju.

Dodatkowa ochrona antywłamaniowa

Choć standardowe rolety zewnętrzne nie są wyposażone w żadne specjalne mechanizmy antywłamaniowe, stanowią dodatkową barierę dla ewentualnych złodziei. Ich pokonanie zajmie nieproszonym gościom kilka dodatkowych chwil, które mogą wystarczyć do tego, by odpowiednie służby zostały powiadomione i przyjechały na miejsce zdarzenia na czas. Co więcej, hałas, jaki spowoduje ich wyważanie np. w nocy, może skutecznie obudzić domowników i odstraszyć włamywacza.