Rodzaje rolet zewnętrznych

Dodano: 2022-12-09

Jeśli chcesz zagwarantować sobie w domu nie tylko duży komfort, ale też poczucie bezpieczeństwa, powinieneś zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych. Za ich pomocą z łatwością dostosujesz ilość wpadającego do wnętrza światła, w razie potrzeby zapewnisz całkowite zaciemnienie, a jednocześnie stworzysz dodatkową ochronę przed ewentualnymi włamaniami. Jaki jednak model rolet zewnętrznych wybrać? Poznaj ich rodzaje w artykule.

Rolety zewnętrzne nadstawne i adaptacyjne

Przede wszystkim rolety zewnętrzne dzielą się na modele nadstawne i adaptacyjne. Instalacja pierwszej grupy powinna być planowana już na etapie budowy domu, ponieważ są one montowane bezpośrednio na ramie okiennej. W związku z tym należy zostawić dla nich odpowiednio więcej miejsca – otwór okienny jest powiększany o rozmiar skrzynki z roletą.

Jeśli Twój dom jest już gotowy, okna oprawione, a Ty dopiero teraz zdecydowałeś się na montaż rolet zewnętrznych – nic straconego! Modele adaptacyjne zostały stworzone po to, by można było je zainstalować w dowolnym momencie. Aluminiowa skrzynka roletowa montowana jest do muru tuż nad oknem lub do istniejącej już ramy okiennej.

Rolety zewnętrzne natynkowe i podtynkowe

Rolety zewnętrzne mogą także występować w formie natynkowej lub podtynkowej. Modele natynkowe (naokienne) są proste i tanie w montażu, a także mogą być stosowane na istniejące już okna czy elewacje, dzięki czemu są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Zamykane są wówczas w owalnej skrzynce, której rozmiar zależy od wymiarów osłony.

Rolety podtynkowe – podobnie jak nadstawne – muszą być montowane na etapie budowy budynku lub wymiany okien, choć nie wymagają one powiększania otworów okiennych. Skrzynka jest zabudowywana lub wkomponowywana w niewidoczny sposób w elewację. Dzięki temu osłony z tej grupy są niezwykle dyskretne i prezentują się bardzo elegancko w każdym budynku.