Od czego zależy dźwiękoszczelność okien?

Dodano: 2022-10-25

Odpowiednie uszczelnienie okien zapewnia wysoki komfort w domu nie tylko pod względem termicznym, ale też akustycznym. Skuteczna ochrona przed dźwiękami wpadającymi z zewnątrz jest szczególnie istotna w przypadku osób mieszkających przy placach zabaw czy ruchliwych ulicach. Dobra izolacja zapewni ciszę i spokój, a także możliwość odpoczynku w każdej chwili. Od czego jednak zależy dźwiękoszczelność okien? Sprawdźmy!

Co wpływa na dźwiękoszczelność okien?

Na dźwiękoszczelność wpływa kilka czynników, dlatego przed wyborem odpowiednich okien warto dowiedzieć się, na co powinieneś zwrócić uwagę. Przede wszystkim, jeśli chcesz zapewnić sobie w domu idealną ciszę, Twoje okno powinno być wyposażone w tafle o różnej grubości, z czego jedna szyba powinna być znacznie grubsza (np. zestaw 6 mm i 10 mm lub 4 mm i 8 mm).

Co więcej, duże znaczenie dla izolacyjności akustycznej okien ma też wypełnienie przestrzeni pomiędzy szybami gazem ciężkim. Przed wyborem konkretnego pakietu powinieneś też określić źródła hałasu, które chcesz wyciszyć. Pozwoli Ci to dopasować okna do konkretnych czynników oraz wymagań, co jeszcze bardziej wpłynie na ich skuteczność.

Parametry dźwiękoszczelnych okien

Izolacyjność akustyczna okien określana jest za pomocą współczynnika Rw wyrażanego w decybelach (dB). Im większa jego wartość, tym lepsza ochrona przed różnymi dźwiękami, które dobiegają z zewnątrz. W standardowych oknach zastosowane są szyby posiadające Rw na poziomie około 30 dB. W przypadku domów lub mieszkań znajdujących się w centrum miast, w pobliżu torów kolejowych czy głośnych ulic z całą pewnością nie wystarczy to do zapewnienia spokoju. Dźwiękoszczelne pakiety natomiast pozwalają zwiększyć izolacyjność akustyczną nawet do Rw=53, co skutecznie wygłuszy wszystkie uciążliwe hałasy.