O czym mówi współczynnik Uw okna?

Dodano: 2022-06-21

Wybierając nowe okna do domu, mieszkania, biura czy lokalu usługowego, należy zwrócić uwagę na ich wszystkie właściwości. Wysoki poziom termoizolacji jest jednym z najważniejszych aspektów, o których powinieneś pamiętać. Pozwala on ograniczyć koszty ogrzewania i wyeliminować uciekanie ciepła na zewnątrz, a jednocześnie przyczynia się do niższego zużycia energii. Uw to parametr określający właściwości izolacyjne. Sprawdźmy, co dokładnie opisuje!

Współczynnik przenikania ciepła

Nie dość szczelne okna mogą przyczyniać się do utraty ciepła nawet na poziomie 25%. Jest to bardzo duża strata energii, która – szczególnie w sezonie grzewczym – wiąże się z koniecznością intensywniejszego ogrzewania pomieszczeń. Współczynnik Uw określa poziom przenikania ciepła przez szyby. Wskazuje, ile ciepła przepływa przez każdy metr kwadratowy okna z uwzględnieniem różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz równej jednemu kelwinowi.

Nowoczesne okna energooszczędne mają ten wskaźnik na bardzo niskim poziomie, wynoszącym mniej niż jeden. W przypadku tzw. pasywnych okien natomiast, które ograniczają straty energii do minimum, wartość Uw nie powinna przekraczać 0,8. Im mniejsze Uw, tym lepsza izolacyjność cieplna okna.

Co wpływa na właściwości termoizolacyjne okien?

Właściwości termoizolacyjne okien zależą od kilku czynników, spośród których najważniejsze są:

Jeśli więc chcesz zredukować uciekanie ciepła oraz zużycie energii koniecznej do regularnego ogrzewania pomieszczeń, przy wyborze okien zwróć uwagę na powyższe parametry. Choć okna o lepszej izolacji termicznej mogą cechować się wyższą ceną, ograniczysz dzięki nim koszty ogrzewania w przyszłości. W perspektywie kolejnych lat przyniesie to odczuwalne oszczędności, a jednocześnie zapewni Ci komfort cieplny w domu.