Na czym polega ciepły montaż okien?

Dodano: 2022-10-18

Jeśli chcesz zadbać o komfort cieplny w swoim domu, a także oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, powinieneś pamiętać przede wszystkim o poprawnym montażu okien oraz ich odpowiedniej termoizolacji. Nie dość szczelne otwory okienne mogą być bowiem odpowiedzialne za uciekanie dużej ilości ciepła. Szczelny montaż, określany branżowo mianem ciepłego montażu, to energooszczędne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Na czym ono polega? Sprawdźmy!

Czym jest ciepły montaż okien?

Do niedawna najczęściej stosowanym sposobem montażu był ten z użyciem pianki. Obecnie jednak coraz większą popularnością cieszy się montaż ciepły, który jest niezwykle praktyczny szczególnie w przypadku okien energooszczędnych. Polega on na warstwowej izolacji okna podczas jego montażu, a także uszczelnianiu miejsca styku ramy okiennej ze ścianą zewnętrzną.

Taki sposób montażu wykorzystuje aż trzy warstwy termoizolacji z użyciem specjalnych taśm. Zewnętrzna warstwa składa się z taśmy paroprzepuszczalnej, która chroni przed przenikaniem wilgoci oraz gromadzeniem się wody. Środkowa warstwa wykonana z piany PUR izoluje zarówno termicznie, jak i akustycznie. Wewnętrzna warstwa uszczelniania uniemożliwia przenikanie pary wodnej do środkowej części. Istnieje też możliwość stosowania prostych rozwiązań alternatywnych, np. taśm rozprężnych Trio, które łączą w sobie wszystkie trzy opisane funkcje.

Zalety ciepłego montażu okien

Możliwości energooszczędnych okien nie mogłyby być w pełni wykorzystane bez odpowiedniego montażu. Spośród licznych zalet ciepłego montażu okien należy zatem wymienić przede wszystkim zapewnienie doskonałych właściwości termoizolacyjnych. W porównaniu do standardowej instalacji montaż warstwowy zwiększa szczelność okien nawet o 75%, jest bardzo trwały i spełni swoją funkcję przez wiele lat. Dzięki temu zadbasz nie tylko o idealne warunki w swoim domu, ale też nie będziesz narażony na bardzo wysokie opłaty za ogrzewanie, nawet podczas najzimniejszych miesięcy.