Jak wygląda montaż drzwi zewnętrznych?

Dodano: 2022-03-24

Bez odpowiednio wykonanego montażu nawet najwyższej jakości drzwi zewnętrzne nie będą spełniać swoich funkcji prawidłowo. Jest to bardzo ważne przede wszystkim dla zachowania prawidłowej gospodarki cieplnej w budynku, ale ma też niemały wpływ na bezawaryjność drzwi i łatwe ich użytkowanie, a także na względy bezpieczeństwa. Jak powinien być przeprowadzony montaż drzwi? O czym należy pamiętać podczas realizacji prac z tego zakresu? Czy zająć się montażem drzwi zewnętrznych samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy fachowców? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Montaż drzwi zewnętrznych: najważniejsze etapy

Przede wszystkim należy pamiętać, że montaż drzwi zewnętrznych nie zawsze wygląda tak samo. Wiele zależy m.in. od tego, czy prace realizowane są w nowym domu, czy też w ramach wymiany starych drzwi na nowe. Wszystkie czynności powinny być wykonane zgodnie z instrukcją producenta. Uwzględnić należy przy tym specyfikę budynku, gdyż inaczej przebiegają prace w przypadku domu z cegły lub z balii. Innego podejścia wymagają też drzwi dwuskrzydłowe czy antywłamaniowe. Można więc wskazać pewne najważniejsze etapy, które zawsze są realizowane, jednak szczegółowe działania z zakresu montażu muszą być dobierane adekwatnie do konkretnego przypadku.

Pierwszym etapem prac jest umieszczenie ościeżnicy w odpowiednio przygotowanym otworze. Następnie unieruchamia się ją przy pomocy specjalnych klinów i podkładek. Trzeba przy tym zachować ostrożność i precyzję, ponieważ między słupami pionowymi ościeżnicy i nadprożem muszą być zachowane kąty proste. Warto kilkakrotnie sprawdzić ustawienie pionu i poziomu.

W kolejnym kroku wywiercane są otwory w ościeżnicy o grubości dostosowanej do rodzaju użytych kołków. Później wwierca się w nie otwory w ścianie, do których później należy wbić kołki i dokręcić śruby. Dopiero teraz można założyć skrzydło drzwi i sprawdzić, czy ościeżnica została prawidłowo zamontowana. Jak się to robi? Drzwi muszą pracować gładko i płynnie. Jeśli tak nie jest, trzeba dokonać stosownych korekt i poprawić mocowanie klinów.

Teraz jest pora na wykonanie uszczelniania i zabezpieczenie montażu taśmami paroszczelnymi od wewnętrznej strony, a paroprzepuszczalnymi od zewnętrznej. Konieczne jest też wykończenie ościeżnicy, które polega najczęściej na nałożeniu tynku, zamaskowaniu miejsc po kołkach, zamalowaniu przestrzeni wokół drzwi, zamontowaniu listew wykończeniowych.

Montaż drzwi zewnętrznych: samodzielnie czy z profesjonalistami?

Samodzielny montaż drzwi zewnętrznych jest możliwy, aby jednak przeprowadzić go prawidłowo potrzeba nie tylko stosownych narzędzi, ale przede wszystkim wiedzy i umiejętności. Dlatego też, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że prace z tego zakresu zostaną zrealizowane prawidłowo, lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. To najlepszy sposób, aby uniknąć ewentualnych błędów, które mogą skutkować problemami z użytkowaniem drzwi. Zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy, która zapewnia nie tylko wysokiej jakości produkty, ale również świadczy usługi z zakresu montażu i serwisu.