Jak wybrać dobry profil okna PVC?

Dodano: 2021-07-20

Planujesz budowę domu lub przeprowadzasz generalny remont mieszkania? Prędzej czy później przyjdzie czas na dobór odpowiednich profili okiennych. Znaczna część Polaków decyduje się na okna PVC, które charakteryzuje wysoka wytrzymałość na wilgoć, wiatr czy działanie niskich i wysokich temperatur. Można wyróżnić wiele rodzajów okien plastikowych różniących się ilością komór czy klasą profili, a co za tym idzie – wartością współczynnika przenikania ciepła czy współczynnika infiltracji. Skąd jednak wiedzieć, jaki rodzaj profili okiennych będzie odpowiedni do danego domu lub mieszkania? Oto odpowiedź.

Zwróć uwagę na parametry techniczne

Najważniejszymi parametrami, które należy rozważyć podczas wyboru odpowiednich ram PVC, jest ich klasa oraz izolacyjność cieplna. Według normy PN-EN 12608:2004 profile okienne dzielimy na klasy A, B i C, a każda z nich odpowiada określonej grubości ścianek profilu. Najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są ramy PVC klasy A o grubości ≥ 2,8 mm. Jeśli chodzi o izolacyjność cieplną, to mierzona jest ona za pomocą współczynników przenikania ciepła oznaczanych skrótami „Ug” dla szyb, „Uf” dla ram i „Uw” dla całego okna.  Na chwilę obecną maksymalny dopuszczany współczynnik Uw wynosi 0,9 W/m2K, natomiast okna o współczynniku Uw ≤ 0,8 W/m2K stosowane są w budownictwie pasywnym.

Kolejnym istotnym parametrem jest liczba komór w profilu okien PVC. Najczęściej możesz się spotkać z profilami 5-komorowymi. Jeśli jednak zależy ci na jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych, sięgnij po okna PVC wyposażone w specjalne wkładki termiczne lub takie, które mają 6 lub 7 komór. Na izolację cieplną okien plastikowych wpływa również głębokość profili, która w standardowej wersji okien 5-komorowych wynosi 70 lub 76 mm, a w wersjach o większej ilości komór od 82 mm wzwyż.

Mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy? Zwróć uwagę na izolację akustyczną okien PVC mierzoną przy pomocy współczynnika „Rw”. Dla okien świetnie tłumiących odgłosy środków komunikacji współczynnik Rw jest większy niż 41 dB. Izolacja akustyczna związana jest również bezpośrednio z liczbą szyb w oknach PVC. Okna z 3-szybowym pakietem chronią przed hałasem znacznie lepiej niż okna 2-szybowe.