Jak dobrać drzwi zewnętrzne do fasady budynku?
Dodano: 2022-12-30Budynek domu prywatnego czy też obiektu użyteczności publicznej musi estetycznie prezentować się nie tylko we wnętrzu. Tak samo istotny jest jego wygląd zewnętrzny, szczególnie od strony fasady, a więc z przodu. Elewacja w tym miejscu składa się między innymi z okien oraz – co najważniejsze – drzwi zewnętrznych. Jak zatem dobrać ten element, aby pięknie prezentował się w połączeniu z całą resztą? Sprawdźmy!
Odpowiedni kolor i wykończenie
Dobierając drzwi zewnętrzne do fasady budynku, przede wszystkim weź pod uwagę ich walory wizualne, a więc kolor, styl, w jakim są utrzymane oraz sposób wykończenia. Powinny one pasować do stolarki okiennej (jej barwy i materiału, z jakiego została wykonana) oraz odcienia tynku, jakim pokryta jest elewacja. Możesz też estetycznie wyróżnić swoje drzwi. Wówczas powinny one kontrastować z otaczającymi je kolorami, materiałami oraz fakturami. Drzwi zewnętrzne mogą mieć wykończenie:
- pełne zdobień i ornamentów,
- całkowicie gładkie,
- przeszklone.
Ponadto mogą być one wykonane z PVC lub aluminium, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je zarówno do nowoczesnych obiektów, jak i budynków utrzymanych w bardziej klasycznym stylu. Modele PVC mogą mieć okleinę drewnopodobną, a aluminium może być malowane na wzór drewna, by doskonale imitować ten materiał. Co istotne, drzwi aluminiowe dostępne są w wersji standardowej z panelem wsadowym i nieco droższej – z panelem nakładkowym.
Idealny rozmiar i właściwe umiejscowienie
Aby drzwi zewnętrzne pasowały do fasady budynku, powinny zostać umiejscowione we właściwy sposób. Dzięki temu będą nie tylko wyglądały ładnie, ale też zapewnią odpowiednią funkcjonalność. W przypadku obiektu zbudowanego na planie symetrycznej bryły najlepszym miejscem będzie dla nich oczywiście sam środek frontowej ściany.
W przeciwnym razie mogłyby one wyglądać dość nieestetycznie i nie pasować do kształtu budynku. Rozmiar drzwi zewnętrznych natomiast powinien być proporcjonalny do wymiarów, a także dobrany odpowiednio do charakteru obiektu. Do wyboru masz rozmaite modele jedno-, półtora- lub dwuskrzydłowe, które mogą być dodatkowo wzbogacone o piękną, przeszkloną obudowę.