Czym charakteryzuja się okienne profile pasywne?

Dodano: 2021-07-20

Pojęcie „dom pasywny” często przewija się w materiałach o tematyce budowlanej, ponieważ powstaje coraz więcej energooszczędnych domów, zarówno tych w pełni pasywnych, jak i takich, w których tylko niektóre elementy są energooszczędne. Pasywny dom to taki, który pozwala korzystać z energii słonecznej bez elementów takich jak panele słoneczne. Niezależnie czy budowany jest nowy dom, który ma być domem pasywnym, czy właściciele chcą wprowadzić jedynie pewne elementy, które pozwolą na oszczędność energii, warto dowiedzieć się czym są okna pasywne, a szczególnie okienne profile pasywne.

Czym wyróżniają się okna pasywne?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przywiązuje się do wprowadzania energooszczędnych rozwiązań, dlatego warto szczególnie zadbać o odpowiednie okna. To właśnie one generują największe straty ciepła. Nieprawidłowy wybór i montaż okien powoduje utratę 20-30% ciepła, która z kolei przekłada się na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie. Dlatego warto wybrać lub wymienić okna na takie, które mają jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Doskonałym wyborem będą właśnie okna zbudowane z profili pasywnych.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór wielokomorowych profili okiennych, które doskonale izolują, a ponadto wyciszają wnętrza. Wybierając okna można spotkać profile, które mają trzy, pięć, a nawet więcej komór. O poziomie izolacji, który zapewni profil okienny, oprócz liczby komór decydują stabilna i wytrzymała konstrukcja oraz elementy takie jak stalowe, odporne na korozję kształtowniki. Bardzo istotna jest też klasa uszczelek i zastosowanie najwyższej jakości materiałów o niskiej przepuszczalności cieplnej.

Trzeba też pamiętać, że tylko profesjonalny montaż, mający na celu wyeliminowanie mostków cieplnych, pozwoli na wykorzystanie potencjału okiennych profili pasywnych. Jeśli profil ma poradzić sobie z ciężkimi szybami zespolonymi, należy szczególnie zwrócić uwagę na to, czy posiada on odpowiednie wzmocnienia. Warto też wspomnieć, że tego typu okna są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz wielu substancji chemicznych, a także na uszkodzenia mechaniczne.