Co zrobić gdy okna zaparowują?

Dodano: 2021-12-02

Parowanie okien to zupełnie naturalne zjawisko, wynikające z osiadania pary wodnej na szybach. Para pojawiająca się na od wewnętrznej strony wynika przede wszystkim ze zbyt wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Z parowaniem szyb na zewnątrz najczęściej mamy do czynienia w okresie wiosennym i jesiennym ze względu na różnice temperatur po obu stronach okna. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważniejszych problemów.

Proste sposoby na zaparowane okna

Sposobów na zaparowane okna jest co najmniej kilka. W domach, w tym przede wszystkim w pomieszczeniach takich jak kuchnia, można po prostu włączyć okap, który pochłonie nadmiar pary wodnej. Bardzo ważne jest też regularne wietrzenie pomieszczeń, gdyż w ten sposób można skutecznie zapewnić sobie poziom wilgotności na odpowiednim poziomie (zalecane 40-50%). Systematyczne wentylowanie mieszkania to najprostszy sposób na walkę z zaparowanymi szybami.

Produkowane obecnie okna plastikowe pozwalają na rozszczelnianie. Warto skorzystać z tej funkcji, gdy chcesz uporać się z problemem wciąż zaparowanych szyb. Można też zacząć uprawiać rośliny, które pochłaniają wilgoć. Zalicza się do nich m.in. bluszcz, paproć, skrzydłokwiat, oplątwa. Skutecznym sposobem na zaparowane szyby jest również umieszczenie przy oknach woreczków wypełnionych pochłaniającą wilgoć solą.

Czy parowanie szyb oznacza poważniejsze problemy?

Wspomnieliśmy wcześniej, że parowanie szyb to naturalne zjawisko. Zdarza się jednak, że osiadająca na oknach para wodna wskazuje na poważniejsze problemy. Parowaniem szyb od strony zewnętrznej zwykle nie trzeba się martwić, gdyż jest to wynik wysokiej wilgotności i dużych różnic temperatury w okresie wiosennym i jesiennym. W przypadku nadmiernego parowania szyb od strony wewnętrznej warto zastanowić się, czy w pomieszczeniach nie panuje zbyt wysoka wilgotność powietrza. Tego typu problemy mogą pojawiać się w wyniku zaburzonej wentylacji.

Znacznie poważniejszym problemem jest parowanie między szybami okna. Jest to objaw tego, że doszło do rozszczelnienia pakietu, co skutkuje utratą części właściwości termoizolacyjnych. W praktyce oznacza to, że okno przestało prawidłowo spełniać swoje funkcje. Parujące okno traci swoją przejrzystość, a po odparowaniu wody na szybie pozostają zacieki i plamy, których nie będziesz w stanie się pozbyć.