Co decyduje o energooszczędności stolarki okiennej?

Dodano: 2022-07-20

Energooszczędność stolarki okiennej to bardzo ważny współczynnik. Wpływa on bowiem na jej izolację termiczną, a w konsekwencji na zużycie energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń. Niski poziom przepuszczania ciepła jest szczególnie istotny w sezonie grzewczym i wpływa na dużą oszczędność finansową. Jakie czynniki decydują o energooszczędności stolarki okiennej? Odpowiadamy w artykule.

Współczynnik przenikania ciepła

Głównym parametrem, który decyduje o energooszczędności okien, jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Im niższa jest jego wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma stolarka okienna. Aby można było powiedzieć o tym, że dane okno jest energooszczędne, jego wysokość Uw nie powinna przekraczać 1. Producenci okien dbają o to, aby ich produkty cechowały się jak najlepszą izolacją cieplną. Użytkownicy coraz częściej wybierają obecnie również tzw. okna pasywne, dzięki którym straty ciepła są marginalne. Wysokość parametru Uw w ich przypadku nie może przekraczać 0,8.

Konstrukcja okien

Nie sama szyba, lecz konstrukcja całych okien ma największe znaczenie dla zachowania optymalnych właściwości termoizolacyjnych stolarki. Im więcej komór i szyb, tym niższy będzie współczynnik przepuszczania ciepła. Komory stanowią bowiem przegrody, które utrudniają ciepłu ucieczkę. Przykładowo okna z siedmioma komorami i trzema szybami świetnie się sprawdzą, jeśli zależy Ci na wysokiej energooszczędności. Ponadto ważne są odległości pomiędzy szybami, gaz, jakim są one wypełnione, a także grubość samego profilu. Doskonałym rozwiązaniem jest np. system 88MD. 

Dodatkowe uszczelnienie

Do produkcji wysokiej jakości okien, w celu zwiększenia ich energooszczędności, wykorzystywane są również dodatkowe uszczelnienia. Profile z MD w nazwie mają dodatkową, środkową (trzecią) uszczelkę, która znajduje się między ramą a skrzydłem, co znacznie ulepsza Uw. Co więcej, w celu poprawy parametrów w profilach aluminiowych wykorzystywane są wkłady z pianki typu EPDM.

Warto też wspomnieć, że rodzaj tworzywa, z jakiego została wykonana cała rama i konstrukcja okna, nie pozostaje bez znaczenia. Stolarka okienna z tworzyw sztucznych, takich jak PVC cechuje się znacznie lepszymi właściwościami izolacyjnymi niż np. aluminium, które podatne jest na przewodzenie ciepła. Istnieją jednak również ciepłe profile aluminiowe, np. Aliplast Genesis lub Aluron 75AD, które wzbogacone są o grube uszczelki, a profil przedzielony jest przekładką z tworzywa sztucznego, aby ograniczyć powstający mostek termiczny.