DRZWI uchylno-przesuwne PSK

 

pskNajpopularniejsze obecnie drzwi przesuwne to tzw. PSK (Parallel-Schiebe-Kipp-Tür – drzwi równolegleprzesuwno-uchylne).
Tego typu konstrukcje buduje się przy użyciu standardowych profili okiennych. Przesuwanie skrzydeł możliwe jest dzięki  zastosowaniu specjalnego mechanizmu okuć. Po przekręceniu klamki z pozycji zamkniętej skrzydło wysuwa się w głąb pomieszczenia, prostopadle do płaszczyzny okna, a następnie przesuwa w bok. Drzwi dysponują również funkcją uchyłu skrzydła.

 

 

Drzwi przesuwne PSK występują w trzech podstawowych wariantach otwierania:

  •     2 kwaterowe – gdzie skrzydło przesuwa się na lewą lub prawą kwaterę stałą.
  •     3 kwaterowe – gdzie środkowe skrzydło ruchome przesuwa się na lewą lub prawą kwaterę stałą.
  •     4 kwaterowe – gdzie dwa środkowe skrzydła przesuwają się odpowiednio na lewą i prawą kwaterę stałą.

 

Wykonuje się również drzwi PSK, w których skrzydła przesuwają się na wewnętrzną stronę ściany budynku. Takie  rozwiązanie umożliwia otwarcie całego otworu okiennego. W takim przypadku szyny prowadzące mechanizmu okuć muszą być przymocowane do ramy okiennej i wewnętrznej powierzchni ściany budynku. Ościeżnica musi być zamontowana w pozycji licującej z wewnętrzną płaszczyzną ściany budynku. Maksymalne wymiary skrzydeł  drzwi PSK to około 1600×2100 mm lub 1400×2300 mm. Zaletami takiego rozwiązania są umiarkowana cena oraz wysoka szczelność. Wady to wysoki próg w postaci ramy okiennej oraz mogące się pojawiać przy nieumiejętnym użytkowaniu problemy z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł.

 

Przykładowe zdjęcia